====================================================--> دکتر سعید سینا متخصص جراحی جنرال و زیبایی|هرنی (فتق)
 

هرنی (فتق)

خدمات

  • فتق چیست علائم فتق فتق کشاله ران باد فتق

هرنی (فتق)

هرنی (فتق) زمانی اتفاق می افتد که لایه های عضلانی جدار شکم ضعیف شده و از داخل دچار پارگی می شود و از هم گسیختگی عضلات و فاشیا منجر به بیرون زدگی محتویات شکم می شود.

قسمت بیرون زده (ساک هرنی ) شامل احشاء شکمی (اکثراً روده ها ) می باشد. فتق ممکن است که با دردهای شدیدی همراه باشد.

بیرون زدگی ساک هرنی با زور زدن (مانور والسالوا) تشدید می یابد و خطر جدی در این حالت گیرکردن روده ها و سیاه شدن آن می باشد که بعضاً منتهی به جراحی خارج کردن قسمت سیاه شده روده و پیوند دو سر سالم آن (رزکشن - آناستموز روده ) می گردد.

فتق ممکن است در کشاله ران (هرنی اینگوئینال و فمورال) ، جدار شکم و یا محل برش قبلی جراحی (هرنی انسیزیونال) رخ می دهد. فتق ها به روش open  و یا لاپاراسکوپیک قابل درمان می باشند. اگر ترمیم بافتی با استفاده ازمش همراه گردد، بهترین نتیجه از جراحی حاصل می شود.

مزیت روش لاپاراسکوپیک جراحی فتق ، برش های کوچک تر و امکان بازگشت به فعالیت های روزمره در اسرع وقت و درد و ناراحتی کمتر در مقایسه با روش جراحی باز است.

 مراقبت های قبل جراحی شامل مراقبت های عمومی اعمال جراحی شامل ناشتا بودن بیمار ، مشاوره های پزشکی در صورت نیاز ، اصلاح (شِیو) محل جراحی و دوش گرفتن شب قبل از عمل جراحی ، قطع کردن داروهای آسپرین ، وارفارین ، ویتامین E و همچنین مکمل های گیاهی ، قطع سیگار از یک ماه قبل عمل جراحی و... می باشد.